The Witcher (Zaklínač) - Alchymie - Teorie

20. října 2009 v 19:02 | MissCroft
Alchymie obecně:

S alchymii se budete potýkat skoro po celou hru. Právě proto je alchymie jedním ze základnách prvků v celé hře a tvoří neoddělitelnou činnost zaklínačské profese. Jak hodně budete muset alchymii ovládat závisí na tom, na jaké obtížnosti hru hrajete. To znamená, že pokud hru hrajete na nejlehčí obtížnost, pak alchymii prakticky vůbec nebudete používat, zatímco v nejtěžší úrovni bude pro vás alchymie nezbytná. Rozhodně ale doporučuji alchymii ovládat, ať máte úroveň obtížnosti jakoukoliv. Správné užití lektvarů vám nejen že pomůže v některých obtížných situacích, ale kolikrát Geraltovi zachrání život.

Typy směsí:

Alchymistické směsi lze rozdělit do tří základních skupin - lektvary, petardy a oleje.

LEKTVARY:
Vytvářet lektvary se naučíte už na začátku hry. Základ každého lektvaru je alkohol. Čím silnější, tím lepší. Čím více je totiž alkohol silnější, tím více v něm můžete rozpustit ingrediencí a tím složitější lektvar můžete vytvořit. Někdy se dá místo alkoholu použít i silný bylinný odvar, jako například Bílý racek. Dále můžeme lektvary rozdělit na mutagenní a ty ostatní. Ty mutagenní vždy přidávají ještě nějakou schopnost na trvalo. Jejich ingredience se často obsahují různé tkáně z hrozivých a nebezpečných nestvůr.

OLEJE:
Základem každého oleje je nějaký zvířecí tuk, například husí sádlo, psí sádlo atd... Oleje se pak natírají na meč a pomáhají vám více zraňovat určité nepřátele. Na meči vydrží něco kolem 24 hodin. Schopnost přípravy olejů můžete získat investicí talentu v položce inteligence. Více se o olejích dozvíte tady.

PETARDY:
Petardy nevynalezli zaklínači, ale zerrikánští mágové. Zaklínači si ale toto umění těchto směsí umějí osvojit a teď je používají v bojích. Základ petard tvoří jakýkoliv prach.

Jak směs namíchat:

K tomu, aby jste směs mohli namíchat budete potřebovat ingredience, recept a nějaké dobré místečko na meditaci.
Když se kolem sebe trošku více rozhlídnete, tak zjistíte, že o ingredience budete zakopávat prakticky na každém rohu. Ovšem musíte je samozřejmě znát, to znamená, že když budete sbírat rostliny, tak musíte mít schopnosti bylinkářství a informaci o tom, jak která rostlina vypadá a co z ní lze získat se dozvíte v odborných knihách, kterým se říká herbáře. To podobné platí i o ingerdiencích z nestvůr. Musíte mít schopnost stahování zvěře (získáté téměř na začátku hry) a o nestvůře se dozvědět z knihy, kde je i napsáno, jaká její část může dojít v alchymii užitku.
Všechny tyto přísady obsahují substance. Je jich celkém šest - Vitriol, Aether, Rebis, Quebrith, Hydragenum a Vermilion. Každý z nich má jinou barvu a lze si je představit jako takové malinké kamínky.
Pokud nehodláte experimentovat, pak se vyplatí znát recept. Ten se naučítě tak, že vám ho někdo řekne, nebo si ho koupíte.
Teď už stačí jen najít nějaké vhodné místečko k meditaci, kliknout na položku Alchymie a můžete začít tvořit :-)

Experimentování:

Hra vám dává možnost si i malinko zaexperimentovat. Jak? Jednoduše. vyberete si zákla každého lektvaru, což jsme si řekli, že je to buď nějaký alkohol, nebo bylinný odvar - Bílý racek a pak už jen přidáváte ingredience. Je šance, že tak objevíte nějaký lektvar dřív, než najdete recept, ale taky je šance, že vytvoříte lektvar, který vám bude k ničemu a vy se jím ještě navíc přiotrávíte a tím i promrháte nasbírané ingredience. Já osobně doporučuju experimentovat, ale přitom si dávat pořádný pozor ;-) Taková malá pomoc pro vás, abyste se ihned neotrávili - všechny špatné lektvary mají v inventáři popisek nepovedený lektvar :-)

Toxicita:

Alchymie ale taky není až taková procházka růžovým sadem, jak se může na první pohled stát. Stačí málo a lektvary vás klidně můžou i zabít. Proto to s těmi toxiny nesmíte moc přehánět. Ano, Zaklínači jsou sice odolnější než normální lidi, to ale neznamená, že jsou nesmrtelní. Stačí je, když lektvarů pozřete víc, než je potřeba a v tu ránu je po vás. Kolik máte v těle toxinů můžete pozorovat na třetím ukazateli - ten zelený. Překročí-li počet toxinů hranici 50%, začnou se projevovat nepříjemné vedlejší účinky. Jestli dosáhnou toxiny hranice 100%, zemřete. Aby jste se toxinů zbavili, musíte buď meditovat, nebo použít lektvar Bílý med, který vás zbaví veškerých toxinů a tím i veškerých účinků všech lektvarů, které jste vypili.

Dodatečná substance:

Určitě jste si všimli, že u některých ingrediencí jsou dvě substance. Ta spodní je tzv. dodatečná substance a v případě, že se vám podaří namíchat lektvar se všemi stejnými dodatečnými substancemi, váš lektvar bude mít nejen očekávaný účinek, ale i účinek bonusový. Typ bonusového účinku závisí na zvoleném typu dodatečných substancí. Ty však existují pouze 3:

ALBEDO:
Takovýto elixír má sníženou toxicitu a navíc ji snižuje i u lektvarů, které požijete až následně.

RUBEDO:
Kromě základního účinku budou tyto elixíry obnovovat i vitalitu vašeho hrdiny

NIGREDO:
Ovlivňují Geraltovu fyzicko koordinaci a mentální soustředění, což v konečném důsledku zvyšuje pravděpodobnost, že zasáhnete vaše protivníky.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Emingos SB Emingos SB | Web | 20. října 2009 v 22:27 | Reagovat

klobouk dolu pěkný :-)

2 MissCroft - Adminka blogu MissCroft - Adminka blogu | E-mail | 21. října 2009 v 6:46 | Reagovat

Děkuji, taky jsem na tom pracovala celé včerejší odpoledne :-) Jsem ráda, že to dokáže aspoň někdo ocenit. Díky :-)

3 Croftka Croftka | Web | 21. října 2009 v 17:24 | Reagovat

Já jsem sice tu hru Witcher (zaklínač) viděla u bratránka, ale teda mně osobně se moc nelíbí  :-? Je to takový moc do detailů

4 Anča Anča | E-mail | 27. října 2009 v 7:09 | Reagovat

Krásně propracovaný článek! Hezký!

5 haldir haldir | 23. ledna 2010 v 14:33 | Reagovat

[3]: Když budeš hrát na nízkou obtížnost, tak se alchymií prakticky nemusíš zabývat. Ale opravdu to složitě jen vypadá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
_____________________________________________

© MissCroft/misscroft.blog.cz, 2008/2011
_____________________________________________